Kilpailun voittajat 1977 – 2016

Vuoden 2016 voittajat palkittiin Nasdaqin tilaisuudessa Pörssitalolla.

6_group_9

 

 

Voittajat 2016-1990

VUOSI KILPAILUSARJA VOITTAJA IDEA
2016 Yrityssarja Naava Viherseinä
2016 Yhteiskuntasarja Seinäjoen ammattikorkeakoulu Digital Factory
2016 Palveluliiketoimintasarja Vincit Älylasit pysäköinnintarkastajille
2015 Yrityssarja Tamtron Oy Tamtron Power Smart Weighing -älypunnitus
2015 Yhteiskuntasarja Destamatic Oy Destaclean puukivi
2015 Palveluliiketoimintasarja Kaarinan kaupunki Säde seniorien perhehoitokylä
2015 Yrityssarja, kunniamaininta The Button Corporation BTTN
2014 Yrityssarja Ponsse Oyj Scorpion -harvesteri
2014 Yhteiskuntasarja MIPsoft Oy Blind Square -älypuhelinsovellus
2014 Palveluliiketoimintasarja Babyfit Oy Babyfit -palvelu
2013 Vivago Oy Vivago CARE 8001 -kello
2012 HappyOrNot Oy HappyOrNot asiakastyytyväisyysmittaus
2011 Yrityssarja Numcore Oy Bed Level Watch
2011 Yhteiskuntasarja  Kunniamaininta Perustayritys fi Oy perustayritys.fi-verkkopalvelu
2010 Yrityssarja Santen Oy Lempeä Taflotan silmälääke
2010 Yhteiskuntasarja Nokia Technopolis Oyj Innovation Mill
2009 Yrityssarja Turku Energia Kakolan jätevedenpuhdistamon lämpöpumppulaitos
2009 Yhteiskuntasarja Varsinais-Suomen yrittäjät Yrittäjän tukiverkko-verkkopalvelu
2008 Yrityssarja UPM Corporate Venturing Oy Tarrajätteestä valmistettu puumuovikomposiitti
2008 Yhteiskuntasarja Ei palkittu voittajaa
2007 Yrityssarja Easy Led Oy Led1 suoraan verkkojännitteeseen kytkettävät Led-valaisimet
2007 Yhteiskuntasarja Savonia ammattikorkeakoulu Yritys Plus-hanke
2006 Yrityssarja Oy O3systems Ltd. DDS-kuivadesinfiointimenetelmä
2006 Yhteiskuntasarja Ilmatieteenlaitos, Vaisala Oyj Helsinki Testbeds – täsmäsääpalvelujen kehitys- ja kokeilualusta
2005 Yrityssarja Navicore Ltd. Navicore Personal – navigaatio järjestelmä
2005 Yhteiskuntasarja Seinäjoen ammattikorkeakoulu Virtuaaliteknologian hyödyntäminen yrityksissä
2004 Yrityssarja CRF Oy Trial Max sähköinen potilaspäiväkirja
2004 Yhteiskuntasarja ICT Turku Oy, MP MasterPlanet Oy, Turun yliopisto SparkNet – langaton lähiverkkoratkaisu
2003 Yrityssarja Oy Lifa Air Ltd. Sars-suodattava Nanoelectric UV-filter
2003 Yhteiskuntasarja Etelä-Pohjanmaan Yrittäjät ry. Etelä-Pohjanmaan malli yritysten omistajanvaihdokseen
2002 Yrityssarja Left Foot Company Oy Left Foot Company
2002 Yhteiskuntasarja Lammin Lukio Nuoret tulkaa takaisin
2001 Yrityssarja Erilab Oy Hanta-viruspikatesti
2001 Yhteiskuntasarja Ei palkittu voittajaa
2001 Maaseutuyrityssarja Hautaniemen kotijuustola Oy Heran jalostus pasteijatäytteeksi
2000 Yrityssarja Blancco Oy Kiintolevyn tyhjennysohjelma
2000 Yhteiskuntasarja Kupittaan lukio, informaatiotekniikan ja median linja Lukiolinjan yhteistyö yliopiston ja media-alan yritysten kanssa
2000 Maaseutuyrityssarja KMT-tekniikka Oy Maaseudun etätyö ja alihankinta
1999 Yrityssarja Kotini Europa Oy Legotalo
1999 Yhteiskuntasarja Muuramen lukio Yrittäjyyskasvatus Muuramen lukiossa
1999 Maaseutuyrityssarja Lock-Wood Kuhmoinen Oy Erikoisliimapuutekniikka
1998 Yrityssarja Kuitumyynti Oy Riwe puukuituinen eristyslevy
1998 Yhteiskuntasarja Pirkanmaan TE-keskus Tammermet-projekti
1998 Maaseutuyrityssarja Mense Oy Joustavat terässyöttörullat
1997 Yrityssarja Softonex Oy SoftEx-sammutusjärjestelmä
1997 Yhteiskuntasarja Jyväskylän ammattikorkeakoulu Tiimiakatemia
1997 Maaseutuyrityssarja Itä-Hämeen Erikoispuu Oy Eko-Aspen taimisuojaus
1996 Yrityssarja Nerox Filter Oy/Aalto Filtration Oy Nerox-juomaveden suodatin
1996 Yhteiskuntasarja Lahden Kaupunki, Kärpäsen yläaste Messukärpänen-kummiluokkatoiminta
1996 Liikeideasarja Doppler Oy Disccover – yksittäisen levykkeen suojakotelo
1996 Maaseutuyrityssarja Scanwoven Oy Pellavatuotelinja
1995 Yrityssarja Raisio Chemicals Oy Paperi- ja kartonkikoneen märkäosan informaatiojärjestelmä WIC 100
1995 Yhteiskuntasarja Kajaanin kaupunki Hyvä Kajaani
1995 Liikeideasarja Steveco Oy Rekka-Central – Suomen suurin katettu rekkaterminaali
1995 Maaseutuyrityssarja Kahdeksan kuntaa Satakunnan ja Etelä-Pohjanmaan alueella Rent a farm – Länsi-Suomen luontomatkailu alue
1994 Yrityssarja Devipack Oy Pehmotäyte Snapsi
1994 Yhteiskuntasarja Otaniemen teknologiakylä Oy Spinno-projekti, ideasta yritykseksi SPINNO
1994 Liikeideasarja Teletrack Oy Ajoneuvon elektroninen valvontajärjestelmä
1994 Maaseutuyrityssarja Kultaturve Oy Tupasvillakuidun jalostaminen tekstiiliteollisuudelle
1993 Yrityssarja Idesco Oy Automaattinen tunnistusjärjestelmä
1993 Yhteiskuntasarja Turun lyseon lukio Yritystalouden opettaminen lukiossa
1993 Kansainvälistymissarja ACA Systems Oy ACAV-viskometri
1993 Maaseutuyrityssarja Metsäenergia Meter Oy Joustava hakkeen valmistus- ja logistiikkamenetelmä
1992 Yrityssarja Sostel Oy (Oy Esmi Ab) Dialink 2000-monitoimihälytin
1992 Yhteiskuntasarja Tielaitos/Karstulan tiemestaripiiri Ympäristöystävällinen tien kunnossapitojärjestelmä
1992 Kansainvälistymissarja RP-Systems Ltd. RP-läpivientimenetelmä
1991 Yrityssarja Suomen Uusioväri Oy Uusiomustan tuotanto
1991 Yhteiskuntasarja Ab Avfallssercive Stormossen Oy Biologisk Avfallshantering
1991 Kansainvälistymissarja Oy Scanwoven Ab Pallokuituvanu “ULTARA”
1990 Yrityssarja Acomarin Oy Ultrasaff-suodatinmenetelmä
1990 Yhteiskuntasarja Minicarries Ab, Oy Langh Ship Ab Projekt Småtonnage
1990 Vientisarja Tecnomen Oy Kaukohakujärjestelmä

 

Voittajat 1989-1983
VUOSI KILPAILUSARJA VOITTAJA IDEA
1989 Yhteiskuntasarja Hannu I. Miettinen Tiedekeskus Heureka
1989 Vientisarja KWH-Pipe/Muototekno Thermotite
1988 Yhteiskuntasarja Oulun yliopisto Enterprise Forum – yritystoiminnan kehittämisseminaari
1988 Vievä Idea-sarja Terästuote Oy Jousihammasterä
1987 Julkinen sektori-sarja Ähtärinreitin Loma Oy Mini-Suomi
1987 Vievä Idea-sarja Autorobot Finland Oy Uudenlainen korinoikaisujärjestelmä
1986 Vievä Idea-sarja Pertti Törmälä Biofix-luunmurtumien hoitoväline
1985-1984 Julkinen sektori-sarja Pohjan Ruukkiteollisuus Kiinteistö Oy Pohjankuru
1985-1984 Vievä Idea-sarja Noptel Oy Ampumaharjoitusjärjestelmä
1983 Julkinen sektori-sarja Oulu Oulun Teknologiakylä

Voittajat 1982-1977

VUOSI KILPAILUALUE VOITTAJA IDEA
1982 Pohjanmaa Ky Gejser Kb Omakotitalon öljylämpökeskus, kondenssikattila
1982 Varsinais-Suomi Finncorros Oy Putkimatic-järjestelmä
1982 Keski-Suomi ja Pirkanmaa G.A Serlachius Metsänistutuskone
1982 Häme FinnReg Oy Vesimulsiojärjestelmä
1982 Uusimaa PS International Oy Infrapunaluktisin
1982 Kaakkois-Suomi Cranstron-yhtiöt Eagle-Strap kertakäyttöiset nostosilmukat
1982 Itä-Suomi Kupinniemen Konepaja Ky Näytteenottokaira ja iskuporakone
1982 Pohjois-Suomi Tapio Sointu Lappi a´la carte-idea
1982 Satakunta Kankaanpään Turvekaasu Oy Turvekaasulämpökeskus
1981 Pohjanmaa Suomen Lasinjalostus Oy Selektiivilasi
1981 Varsinais-Suomi Wallas Developments Oy “Safeflame”-veneliesi
1981 Keski-Suomi ja Pirkanmaa T:mi Jorma Nokkala Nokka-kuormain
1981 Häme Mediman Ky Kertakäyttöiset muoviset terveydenhoitoalan tuotteet
1981 Uusimaa Saalasti Oy “BarkMaster”-kuoripuristin
1981 Kaakkois-Suomi Kymin Puusepät Oy Ulko-ovi
1981 Itä-Suomi Genelec Oy Kaiutinvahvistin
1981 Pohjois-Suomi Lauri Kuokkanen Radiopuhelinten suodattimet
1981 Satakunta Satahydro Oy Käsisammuttimien täyttöpumppu
1980 Pohjanmaa Oy Beamex Ab Teollisuusautomaation testaus ja automaatiojärjestelmien kehittäminen
1980 Varsinais-Suomi Auditek Oy Opetuselektroniikka, Kielistudiot
1980 Keski-Suomi ja Pirkanmaa PE-VA Rakenne Oy Liittolevy
1980 Häme Ilmo Palva, Palvan tila Uusi rehunsäilöntä- ja karjanruokintamenetelmä
1980 Uusimaa HomeCon Oy Profiloitu peltilevy
1980 Kaakkois-Suomi Erkki Höijer Selluloosan valmistusmenetelmä teollisuudelle
1980 Itä-Suomi Vesi-Eko Ky Vesienhoitojärjestelmä
1980 Pohjois-Suomi Finncat Oy Kääntyvätelainen maastoajoneuvo
1980 Satakunta Karjakone Oy Laite, joka kehittää metaania lannasta
1979 Pohjanmaa Oy BSB-Mekan Ab Minkkien lannannostoon soveltuva kone
1979 Varsinais-Suomi I-laite Oy Pientalojen lämmitysjärjestelmä
1979 Keski-Suomi ja Pirkanmaa Viljanmaan Konepaja Oy Nahkateollisuuden koneiden kehittäminen
1979 Häme Antti Bergman Ky Teollinen väliseinäelementti
1979 Uusimaa Raaseporin Tiili Oy Pellettibetonielementin kehittäminen
1979 Kaakkois-Suomi Säätöala Oy Elektroninen ilmanpuhdistin
1979 Itä-Suomi Oy Finn-Bio Ab Rakennuseriste jätepaperista
1979 Pohjois-Suomi Bet-Ken Oy Teollisuuskomponenttiventtiilijärjestelmä
1979 Satakunta Lapela Oy Laivojen kansilastin kiristyslaite
1978 Pohjanmaa Suunnittelutoimisto Pauli Ojala Hydraulikäyttöinen lisälaite traktoreihin
1978 Varsinais-Suomi Sormat Oy Tuotteiden/sähkötarvikkeiden hyvin organisoitu markkinointi
1978 Keski-Suomi ja Pirkanmaa S. Pinomäki Ky Harvesteri/atk-pohjainen apteerauslaite
1978 Häme Konepaja E. Oksanen Teräslevyjen leikkauslaite
1978 Uusimaa HotSpot Oy Elementtisaunat
1978 Kaakkois-Suomi Computec Oy ATK-pohjainen valvontajärjestelmä
1978 Itä-Suomi Runnin Konepaja Oy Rehunkäsittelyjärjestelmä, maatalouskoneet
1978 Pohjois-Suomi Datamic Oy ATK-pohjainen ohjausjärjestelmä
1978 Satakunta Metallivalimo K. Lahtinen Erikoisuuni
1977 Varsinais-Suomi Arisuo Oy Aris-holkkinasta